Etykieta

 1. Zawsze należy słuchać poleceń nauczyciela – instruktora.
 2. Bez zgody instruktora sala treningowa nie może być użyta do innych celów niż nauka aiki ving.
 3. Na salę nie wnosimy telefonów komórkowych.
 4. Niedopuszczalne jest branie udziału w treningu będąc pod wpływem alkoholu, środków odurzających itp. Nie jemy, nie pijemy,  nie żujemy gumy na sali. Przed treningiem należy zdjąć całą biżuterię, np. łańcuszki, kolczyki. Paznokcie muszą być krótko obcięte.
 5. Zanim wejdziesz na salę sprawdź czy masz poprawnie założony strój, odwróć się plecami do maty i wchodząc zsuń klapki.
 6. Kiedy się kłaniać: -wchodząc i wychodząc z sali; -zaczynając i kończąc rozmowę z nauczycielem; -zaczynając i kończąc trening z partnerem.
 7. Przed rozpoczęciem treningu usiądź w siadzie japońskim w jednym rzędzie z innymi uczniami i w skupieniu czekaj na nauczyciela.
 8. Najwyżsi stopniem stają z lewej strony nauczyciela.
 9. Jeśli się spóźniłeś, usiądź na macie w pozycji siadu japońskiego i poczekaj na znak instruktora, że możesz dołączyć do treningu.
 10. Szybko i sprawnie wykonuj polecenia instruktora. Nie spaceruj po sali.
 11. Gdy nauczyciel przerywa ćwiczenia, aby objaśnić technikę, wróć na swoje miejsce i usiądź w siadzie japońskim, siadamy półkolem tak żeby strona główna była wolna. Po demonstracji ukłoń się i wróć do ćwiczenia.
 12. Gdy nauczyciel wywoła Cię na środek ukłoń się i szybko do niego podejdź. Po pokazie cofnij się, ukłoń i usiądź w siadzie japońskim.
 13. Aby zadać nauczycielowi pytanie, podejdź do niego skrajem sali nie przeszkadzając innym i ukłoń się w pozycji stojącej. Wołanie z daleka jest niedopuszczalne.
 14. Ćwicz z uwagą, w ciszy, bez zbędnych rozmów i dyskusji. Pomaganie w prawidłowym wykonaniu technik młodszym kolegom jest dopuszczalne jedynie na polecenie nauczyciela.
 15. W trakcie ćwiczenia wykonuj tylko technikę pokazaną przez nauczyciela.
 16. Podczas treningu nie rób nic, co może Ciebie i innych narazić na kontuzję.
 17. Doskonal pady i przewroty – to Twoje bezpieczeństwo.
 18. Jeśli musisz wcześniej zakończyć trening, poinformuj o tym nauczyciela.
 19. W sztukach walki nie ma miejsca na krytykę, pouczanie, wywyższanie się, próbę sił, udowadnianie swojej przewagi nad innymi ani kwestionowanie objaśnień nauczyciela i starszych stopniem na temat prawidłowego wykonania techniki – może to przeszkadzać w prawidłowym i bezpiecznym przeprowadzeniu treningu.
 20. Najstarsi uczniowie mają przywilej przygotowania sali do treningu i dbania o porządek.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *